intervju s jednim od najaktivnijih i najdugovječnijih vijećnika Gradskog vijeća

Uvijek nastojim podržati ono što je pozitivno za Opatiju

07.10.2020.

Jedan ste od najdugovječnijih vijećnika u Gradskom vijeću Opatije
Da, točno je, iako i sada ima vijećnika koji imaju staž kao i ja ili nešto manji. U Gradskom vijeću sam od 2005. godine jer su me birali naši građani, a njih ne smijem „prevariti“ i njihov izbor treba poštivati, a to činim i danas da im kad god to mogu budem na usluzi, i nikada svoj osobni interes nisam stavljao ispred interesa naših građana. Od samih početaka mog političkog djelovanja znao sam zašto sam i zbog čega sam u Gradskom vijeću Opatije. Prije svega, to je „politički prostor“ gdje možeš sve ono što je u interesu naših građana i našeg grada, javno izreći i zalagati se i braniti sve ono što je dobro za naše građane i naš grad. Rad u Gradskom vijeću Opatije smatram časnim poslom, a to činim i danas, gdje nastojim raditi kao što sam rekao u interesu ovog grada i njegovih građana. Da li sam uvijek u tome uspijevao?, mislim da ne, a ovdje prije svega mislim da smo svi skupa zakazali na prostornom uređenju našeg grada. Nismo dovoljno slušati što nam govore naši građani, po pitanju prostornog planiranja, kako bi sve njihove konstruktivne i kvalitetne prijedloge mogli prenijeti i zastupati u Gradskom vijeću. Prostorni plan Opatije
Htjeli mi to priznati ili ne, gradnja na ovom prostoru je krenula u krivom smjeru, a to je izgradnja apartmana, odnosno stanova za prodaju na tržištu, a to Opatiji ne smije biti prioritet. Međutim, ne želim da se zaboravi što se sve događalo u drugoj polovici 90-tih godina po pitanju prostornog planiranja u Opatiji. Bilo je to sve, a najmanje planiranje i ta divlja gradnja, i malverzacije u prostoru, rekao bih bez ikakve kontrole ostavile su danas nesagledive posljedice. Sjetimo se samo onih cca 290 ha terena koje su premašile dozvoljenih 714 ha te njihove neusklađenosti između grafičkog i tekstualnog dijela u bivšem PP Opatije. Na žalost za to tada nitko nije odgovarao. Taj „višak“ u prostoru trebali smo ljudima ponovno uzeti, a to je bilo za njih jako bolno.
Sve to što se događalo u prostoru želili smo mijenjati kroz što bržu izradu i donošenje dopuna i izmjena PP Opatije, koji je usvojen na GV-u, 2007 godine, a nakon toga je bila izrada UPU-a Opatije 2009. God. Nakon toga uvidjeli smo da neke stvari treba i u izmjenama mijenjati.Koliko smo u tome uspjeli kroz taj UPU da sačuvamo ovaj prostor – ja mislim da nismo, ali moje mišljenje i nije toliko važno, koliko je važno mišljenje naših građana.
Kao član Odbora za Prostorno planiranje grada Opatije, želja mi je da nove Izmjene Prostornog plana budu kvalitetne i što prije izrađene, jer ovo što danas imamo u prostoru nije po volji naših građana, jer mislim pa tako i sada da se može uvijek bolje. Mi smo PP, a posebno UPU Opatije nakon 2009 godine dva ili tri puta mijenjali kroz „točkaste izmjene“ ali nikada nismo ušli u bit problema. 
U međuvremenu nam je Fakultet za turistički menadžment na GV-u Opatije 2015. godine prezentirao Strategiju razvoja grada Opatije do 2020, koju smo i usvojili, a kroz strategiju i Destinacijki akcijski plan upravljanja do 2020, koji nam je kroz swot analize ukazao koje su to prednosti, odnosno koje su slabosti naše Opatije.
Kroz taj Destinacijski plan, naglašeno je da nemamo dovoljan broj hotelskih smještajnih kapaciteta, da nam je osim hotela poddimenzioniran i neiskorišten lučki potencijal, kao i neuređenost i nedostatak plaža. Ovaj nas je akcijski plan obvezao da te slabosti moramo otkloniti, no moramo se pogledati u oči i reći da ovdje nismo puno učinili na tom polju. 
Pred nama je sada izmjena Prostornog Plana Opatije, kako bi što prije stavili pod kontrolu daljnju neprimjerenu izgradnju raznih građevina na ovom prostoru. Kroz ove izmjene u odredbama jako je važno navesti koje su to visine, širine i dužine objekata, kako bi se spriječila daljnja manipulacije s visinom, odnosno s veličinom objekata, a napose moramo mijenjati odnosno smanjiti koeficijenate izgrađenosti i iskoristivosti.
Ove izmjene UPU-a trebamo svi skupa podržati uvažavajući možebitne i kritike na njega ali ovo je rekao bih „živo tkivo“ koje se može i treba prilagođavati potrebama naših građana i našeg grada. Slažem se da razvoj, posebno onaj gospodarski u smislu obogaćivanja hotelskih smještaja u našem gradu ne smije stati, pa zato ni ove izmjene ne bi smjele biti konačne.
Jako nam je važno u ovom trenutku izrada konzervatorska studije koja će nas usmjeriti, što i kako se ponašati u prostornom planiranju.
Ovdje mora biti jasna i poruka svim onim investitorima koji žele graditi u našem gradu – svi su dobro došli, ali gradit će kako mi kažemo, a to znači ponašanje u gradnji po obrazcima struke. I još nešto što smatram potrebnim, a to je da se treba mijenjati i dopuniti zakonska regulativa u onom dijelu da svaka općina ili grad mora biti „stranka u postupku“, a to znači da mora biti prisutna od izrade projekta do tehničkog pregleda objekta, što danas nije slučaj.Što smatrate pogrešnim odlukama u našem gradu Opatiji
Velika bi mi bila želja da se je novi Dječji vrtić izgradio blizu naše Osnovne škole, na sadašnjem prostoru gdje je trgovački centar „Spar“ jer trgovački centri nemaju što raditi u centru grada. Na žalost taj prostor od bivšeg Metala je davno prodan i tu se ništa nije moglo učiniti, pa nam sad novi Dječji vrtić koji je uistinu jako lijep, nije na „dohvat ruke“ i to je činjenica. Logično je kad roditelji ujutro odlaze na posao, da vrtićko dijete smjesti u vrtić, a da školsko u školu, koja je tu bila blizu, na dohvat ruke, preko ceste. Naravno, treba raditi na tome da se djeca iz „Male škole“ u Voloskom konačno presele gdje im je i mjesto, a to je naša Osnovna škola. 
Drugo što mi je jako smetalo je bilo slijedeće: davao sam prijedlog na Gradskom vijeću da se naš kulturni dom „Gervais“ ne radi iza hotela Imperial, jer takav objekt mora biti vidljiv, a nikako sakriven, kao što je sada slučaj i još bez garaže. Naime, rekao sam da se isti gradi na lokaciji bivšeg hotela Zagreb na Slatini, pa bi uz taj dom imali novi trg te plažu Slatinu povezat s trgom, znači sve na jednom mjestu. Dao sam i drugu varijantu prije gradnje Gervaisa. Predložio sam da od novca koji će biti za „Gervais“ (cca 60,0 mil. kn) da ne idu u njegovu gradnju na sadašnjoj lokaciji već da kupe „Operetu“, (cijena bila 22,0 ml kn), a sa ostatkom novca da se natkrije ljetna pozornica.Što smatrate dobrim odlukama od strane izvršne vlasti Grada Opatije
Pozdravljam kvalitetne programe i razne poticaje, od rođenja beba, besplatni boravci u vrtiću, poticaji za osnovce i srednjoškolce, poticaji u zapošljavanju, financijska pomoć za naše umirovljenike te potpore u socijali, zdravstvu, kulturi i sportu. Od značajnijih projekata treba istaknuti povlačenje EU sredstava gdje smo pokrenuli projekte sportsko-rekreacijskog centra Dobreć, izgradnja plaže Črnikovica, dogradnja vrtića u Veprincu, MOHO Centar u Voloskom itd. itd.Planirani i važni projekti za naš grad Opatiju
Od velike važnosti nam je novi Vatrogasni dom i Doma zdravlja te rekonstrukcija nogometnog igrališta. Mi u ovom trenutku nemamo puno prostora za birati lokacije ovih javnih objekata. Kao što znamo županija treba krenuti u projekt gradnje Doma zdravlja iznad Nove ceste, kod male škole, uz njega bi se gradio i Vatrogasni dom. Sadašnje stanje u naše tri lokacije Doma zdravlja nije dobro, građanima trebamo pružiti bolji zdravstveni standard, a vatrogascima bolje uvjete za rad, budući da sadašnji Vatrogasni dom u centru grada ne ispunjava niti minimum uvjeta i standarda za naše vatrogasce.
Ovdje također želim izdvojiti još za mene važne projekte, a to je novi gradski Trg na Slatini s uređenjem plaže Slatina i Pančere te izgradnja garaže na tržnici s poslovnim centrom, zatim garaža Gorovo s igralištem na vrhu, kao i natkrivanje ljetne pozornice. Isto tako treba u prioritete staviti gradnju garaže u Voloskom na Črnikovici te rješenje parkinga Supilove ulice u Voloskom.Sanacija Nove ceste
Ovo se mora pod hitno riješiti. Naime prilikom same izrade glavnog projekta i gradnje razdjelne oborinske i fekalne kanalizacije, javno sam istupio i rekao da to nema veze sa strukom, znači da nije bilo potrebe za postavljanjem na stotine i stotine šahti u trup ceste za horizontalne i vertikalne lomove kanalizacije. Ako je uistinu to negdje i trebalo, onda je to trebao biti vrlo mali broj šahti. Sada kako stvari stoje oko 75 % šahti mogu se doslovno „zatvoriti“ i to od Kuka do Ike.Imenovanje ulice Ive Robića
To mi je velika želja da doživim u našem gradu ulicu koja nosi ime Ive Robića, jer Ivo Robić nije bilo tko, to je hrvatska i svjetska glazbena legenda. Čitava situacija oko preimenovanja nekih ulica ima politički predznak, a kod nekih imenovanja je i sramotna. Prvo, radi se o degutantnoj političkoj trgovini gdje predstavnička većina daje prijedlog preimenovanja ulica i ista prođe na Gradskom vijeću, a da kojim slučajem HDZ predloži preimenovanje neke od ulica u ulicu Ive Robića, sumnjam da bi  prošlo. Podsjećam na nedavnu situaciju preimenovanja jednog rekao bih nevažnog prolaza u Voloskom i njegovo imenovanje u prolaz Ljube Kuntarića. Na prvu rekao bih bolje išta – nego ništa, ali zar ime Ljube Kuntarića ne zaslužuje više od tog prolaza. Predstavnička većina u Gradskom vijeću
Predstavnička većina u Gradskom vijeću trenutno ima problema i sada se bavi sama sa sobom i to je činjenica, budući da je nekoliko vijećnika promijenilo stranačke dresove i sada je to neka druga situacija, jer neki od njih nisu više u stranci kojoj su pripadali na početku mandata, tako da se sada mogu „slobodnije“ ponašati i iznositi svoje mišljenje koje ne mora biti onako kako kaže SDP, a to sada ne odgovara SDP-u.  Osvrt na Državne izbore – 2020. g. 
Jako sam zadovoljan s rezultatima i pobjedom HDZ-a na izborima za Hrvatski sabor. Veseli činjenica  da je u Opatiji za HDZ glasovalo preko 22 % birača, gdje smo osvojili 1.025 glasova, što je odličan rezultat. Birači su nam poslali jasnu poruku da i dalje vjeruju u nas te nam dali ponovno priliku da ih i dalje predstavljamo. Posebno nas veseli činjenica da smo u VIII Izbornoj jedinici osvojili četiri mandata, što do sada to nije bio slučaj, a to prije svega zahvaljujući što na čelu naše stranke imamo gosp. Andreja Plenkovića, ali isto tako je bilo jako važno da nam je nositelj liste VIII izborne jedinice bio Oleg Butković. Odnos Nezavisne liste Ive Dujmića i HDZ-a Opatije
HDZ Opatije nije u koaliciji sa Nezavisnom listom Ive Dujmića ali smo unutar stranke rekli da ćemo podržavati svaku dobru ideju koja je u interesu ovog grada. Ako se nešto pokaže da nije ono što žele građani, nitko, pa tako niti gosp. Dujmić neće imati našu podršku.
Već sam jednom izjavio kako vidim razloge razlaza gosp. Dujmića i SDP-a. Uvidio je da više ne može surađivati s onima koji su mu okrenuli leđa, a do jučer doslovno „lizali cipele“ pa je sa svojom Nezavisnom listom u Opatiji stvorio pobjednički tim ljudi oko sebe, koji su 2017. godine dobili izbore i imaju šest mandata u Gradskom vijeću i na tome im treba čestitati, za razliku od svih nas koji imamo po dva mandata. Njegovom pobjedom SDP je 2017. godine bačen na političke margine. I još nešto jer vidim da se o tome ne želi govoriti a to je da su mnogi ugledni članovi izašli iz SDP-a su javno 2017. g. podržali Nezavisnu listu gosp. Dujmića.Budući lokalni zbori 2021.
Bez obzira što kao stranka djelujemo u jednom lijevom političkom okruženju na ovim prostorima, HDZ je od svog utemeljenja 90-te godine prisutan na ovim prostorima i bit će tako i dalje, za razliku od nekih stranaka koji su nekad dominirale i imale apsolutnu većinu u Gradskom vijeću, a sada nemaju niti jednog vijećnika i to nešto govori. Opatijski HDZ kao i sve ostale naše lokalne organizacije imaju kvalitetno izabrano vodstvo. Ja sam možda jedan od „dugovječnijih“ predsjednika na području naše županijske organizacije HDZ-a i to još od 2002. godine. 
Da li ću se dalje stranački aktivirat za Predsjednika HDZ-a u Opatiji, to ne ovisi samo o meni, već o članstvu i vodstvu stranke.  
Ako to odluči stranka, apsolutno ću raditi na tome da moja stranka bude još politički jača na ovim prostorima i vjerujem da HDZ za manje od godinu dana do lokalnih izbora može još bolje. Bio sam kandidat za Gradonačelnika Opatije u 2017. godini i jako sam zadovoljan s izbornim rezultatom, budući da sam od nas pet kandidata, bio treći po broju osvojenih glasova, a neki su mi davali zadnje-peto mjesto. Aktualni Gradonačelnik Ivo Dujmić već više od 15 godina javno djeluje, pa je u vrijeme izbora imao veliku komparativnu prednost da izbore i dobije, što se i dogodilo.
Što se tiče kandidature za gradonačelnika/gradonačelnicu Opatije, ozbiljna smo politička stranka te smatram da HDZ Opatije mora imati svog kandidata za gradonačelnika/gradonačelnicu Opatije za lokalne izbore 2021. godine.Podrška ravnateljici GDCK Đani Pahor
Doktorica Pahor, kao i svi zaposlenici GDCK Opatije apsolutno imaju moju potporu i povjerenje, kao što je moje povjerenje imala prije i gospođa Gordana Grgurina. Posao u Crvenom križu prije svega je odgovoran posao, posao koji zahtjeva prije svega puno odricanja i rada na terenu, a posebno volonterskog rada.Parkiralište u gradu – Opatija 21
Mišljenja sam da ovdje trebamo još jednom detaljno sve izanalizirati jer smatarm da nema smisla da sada imamo naplatu do pola noći s cijenom od 10 kn dok drugi gradovi imaju cijenu od 4,00 kn. Znači cjenik i vrijeme parkinga obvezno prilagoditi novonastalim okolnostima zbog COVIDA. Cijena odvoza komunalnog otpada u gradu Opatiji
Ovdje puno toga moramo mijenjati, budući da je tu niz problema, a ono što posebno smatram nekorektnim je visoka cijena fiksne cijene odvoza smeća.