Vlada Republike Hrvatske donosi novu mjeru za zaštitu životnog standarda građana. Umjesto dosadašnjih 50, na popisu proizvoda s ograničenim cijenama sada će biti čak 70 artikala! Među njima su kruh, palenta, pahuljice, suhomesnati proizvodi, mliječni proizvodi, riba, voće i povrće, deterdženti, ječmena kaša, dvopek, tjestenina, konzervirana hrana i još mnogo toga.
Osim proširenja popisa, trgovci će morati ispuniti i nove obveze, uključujući:
- Obaveznu ponudu artikala s limitiranim cijenama
- Postavljanje posebnih polica za proizvode s ograničenim cijenama
- Pojačane inspekcije i strože kazne za nepridržavanje pravila
Premijer Andrej Plenković: Moramo se odgovorno odnositi prema potrošačima
Na sastanku s predstavnicima trgovačkih lanaca i proizvođača premijer Andrej Plenković naglasio je da je država poduzela niz koraka kako bi zaštitila građane od neopravdanih poskupljenja.
Hrvatska bilježi iznadprosječni gospodarski rast, rekordni broj radnih mjesta i najviše plaće dosad, no unatoč tome, dio građana teško pokriva osnovne troškove. Ovom mjerom Vlada dodatno štiti standard građana. Već smo limitirali ili smanjili cijene 30 prehrambenih i higijenskih proizvoda te regulirali cijene goriva, koje su ispod tržišnih. Zahvaljujući državnim subvencijama, hrvatska kućanstva imaju jednu od najnižih cijena struje i plina u Europi. Poreznim mjerama suzbijali smo inflaciju – smanjili smo PDV na 5% za brojne poljoprivredne inpute i finalne proizvode „od polja do stola“. Zašto onda cijene nisu pale? To je pitanje za nekog drugog.
Ministar financija Marko Primorac: Problem nije u poreznoj politici
Ministar financija Marko Primorac istaknuo je da Hrvatska ima jedno od najnižih poreznih opterećenja u EU te da porezna politika nije uzrok inflacije.
Hrvatska nije pridonijela poskupljenju hrane – problem je negdje drugdje!
Na sastanku u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici sudjelovali su i predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore. Vlada RH nastavlja poduzimati korake za zaštitu građana i stabilizaciju tržišta.